Onions, similar to garlic, room members the the Allium family, and both of these are high in sulfur-containing compounds, which are responsible for their odors. Onions room high in vitamin C, fiber and also each serving has actually less than 50 calories.

You are watching: How much does one onion cost


*
“Onions” (CC by 2.0) by  JeepersMedia

How lot do onions cost?

Onions frequently sold in ~ the grocery keep or farmers market will through the pound or through the bunch. No matter how they room packaged, the price varies according come what type of onion you room buying and also where friend live. Common species of onions, as defined inside the table below, can incorporate the red onions, scallions, Vidalia, brown, and yellow onions. Red onions are recognized to cost much more than the white and also brown, but, lock also carry out a unique flavor when compared to various other varieties. Overall, onions, nevertheless of the form of onion you purchase, you plan on security $1 come $3 every pound. Refer come our table below to check out what each kind of onion deserve to cost.

Scallions or green onions are frequently sold by the lb or through the bunch, and also the average expense of a bunch deserve to be approximately $0.50 come $1. Part stores offer onions by the pound, and the price, if offered this way, deserve to run anywhere from $2 come $3 per pound, make the mean bunch cost $1.50 to $2. The exact same price variety can be applied to yellow onions. They also cost around $1 come $2 per pound. However, there space times when their price goes higher, specifically if the chop outlook isn’t as an excellent as former years.

Vidalia onions, ~ above the various other hand, can cost $2 to $5 every bag, with each bag containing approximately 10 onions.

FoodCoop.com, for example, list the typical price because that onions roughly the united States. At the moment of this writing, an organic Vidalia would certainly cost around $1.25 per lb in Georgia, if a three-pound bag would retail because that $1.50 every in Canada. A loosened yellow, with no label, would price close to $1.50 every pound, vice versa, an organic mini purplette onion would cost $3.25 each.

The USDA, as of this 2013 report, says the mean fresh pound of onions will price $1.04 per pound.

TypePrice
Cippolini$3~ each
Leeks$2.50 per pound
Pearl Onion$4 per 10-ounce bag
Ramps$2.50 to $4 every bunch
Red Onion$0.30 to $1.25 every pound
Scallion$1.50 every 6-ounce bunch
Shallot$1 per pound
Spring Onion$2 every bunch
Vidalias$0.30 come $1.25 every pound
White Onion$0.30 to $1.25 every pound
Yellow Onion$0.30 come $1.25 per pound

Factors that impact the price:

Location

Not all states in the country can grow onions. Due to the fact that of that, the manufacturing of onions in limited to a certain place, making that a lot high-quality for other regions that perform not have onion production. Vidalia onions, for example, could not be grown in the state of Iowa. Because of this, since they should be transported, the expense can be higher.

Season

Like many vegetables and also fruits, farming onions will seasonal in many parts that the country. If the is considered to it is in the offseason, then you will most likely pay more per pound.

Production

Some onions are grown naturally and preservatives are offered to save them fresh, while various other onions might be organic, meaning that they room all-natural and contain no preservatives. Finally, there are onions the are created in an man-made setting. The way the onion was created is going to greatly affect the price. Organic onions space going to price the most.

Tips come know:

Onions deserve to be included to virtually any dish to improve the flavor, however this is not their only use. Castle can additionally be used to defeat insects, for example. They additionally have a variety of medicine effects. Due to the fact that they are rich in vitamin C, they deserve to be offered to act colds, coughs and also asthma. These effects can be felt by inhaling the onion vapors. Onions are likewise a great source of fiber and also other vital nutrients.

When purchase onions, you need to look because that a dry outer skin complimentary of spots or blemishes. The onion should be heavy for the size and have no scent, follow to the nationwide Onion combination of USA.

As per Onions-usa.org, dry bulb onions should be stored in a cool, dry, and well-ventilated place. They must not it is in stored in plastic bags together the absence of air activity will shorten the warehouse life of bulb onions.

How have the right to I conserve money?

Aside from shopping about for cheap onions, you deserve to save money if you have actually the time and way to plant and also grow your own onions in your vegetable garden.

It’s practically always cheaper to purchase onions in bigger bags. Practically all grocery stores and wholesale clubs offer mass bags for as tiny as $3 come $5 for a 10-pound bag.

Local farmers markets are often cheaper than your regional grocery store.

See more: Solubility Of Benzoic Acid And Ethyl 4-Aminobenzoate And Hcl

Advertising Disclosure: This content may incorporate referral links. Please read our disclosure plan for much more info.